... komplexní a kvalitní dotační servis

Sněmovna schválila zavedení aukcí na emisní povolenky

01.10.2012 10:00

Sněmovna schválila nový zákon, který umožní zavést aukce emisních povolenek. Stát může jejich prodejem získat desítky miliard korun. Část povolenek bude stát moci dávat firmám zdarma. Ministerstvo životního prostředí chce významnou část výnosů z povolenek využít na pokračování dotačního programu Zelená úsporám, který dříve sloužil na podporu zateplování budov či energeticky efektivních spotřebičů.

    Část získaných peněz má jít také na zvyšování energetické účinnosti v průmyslu, zejména v teplárenství.
    Poslanci v závěrečném schvalování odmítli rozšířit zákon o možnost použití peněz z prodeje povolenek také na podporu lokálních zdrojů tepla z obnovitelných zdrojů, jak navrhoval výbor pro životní prostředí. V něm tento návrh prosadil poslanec VV Josef Novotný. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) by to mohlo vést například k výstavbě komerčních tepláren a způsobilo by to víc škody než užitku.
    Poslanci neschválili ani žádný z návrhů, který měnil poměr, v jakém se budou peníze z prodeje povolenek smět využívat.

    Chalupa současně poslancům řekl, že ministerstvo chystá v horizontu několika dní představit program, jehož součástí bude i podpora výměny domácích topenišť z tuhých fosilních paliv na paliva z obnovitelných zdrojů. Půjde například o štěpku nebo pelety. Program má obecně podporovat úspory energií u konečných spotřebitelů, hlavně domácností, ale i u veřejných budov.

    Podle iniciativy Šance pro budovy je však potenciál investic do zateplování budov mnohem vyšší, než jaký vyplývá z vyhrazených prostředků. "Když stát vynaloží jeden milion korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na HDP ve výši 2,13 až 3,59 milionu korun," odkázala iniciativa na studii ekonoma Miroslava Zámečníka.

    Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost poznamenal, že zvyšování energetické efektivity budov je nejlevnější řešení, jak snížit emise skleníkových plynů. Jde také o důležitý impulz pro domácí ekonomiku. "Podpora energetické renovace budov podpoří české podniky. Jde z velké většiny o střední a malé stavební firmy rovnoměrně rozložené po celé republice," uvedl Sedlák.

    Energetické firmy si musí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky, jak vyžadují pravidla EU. Aby se však zabránilo skokovému nárůstu nákladů firem na povolenky, a tím zdražení elektřiny či tepla pro spotřebitele, budou podniky část povolenek dostávat zdarma. Ušetřené peníze mají investovat do ekologických opatření.

    "Tato výjimka má řadu podmínek a v návrhu zákona jsou upraveny tak, aby proces vykazování provedených investic a následné bezplatné alokace mohl začít již v listopadu roku 2012," řekl již ve druhém čtení zákona ministr Chalupa. Počet bezplatných povolenek bude postupně klesat až na nulu v roce 2020.
    V letech 2013 až 2020 bude mít ČR k dispozici celkem 645 milionů povolenek. Celkem 342 milionů povolenek půjde do aukcí a 303 milionů povolenek dostane český průmysl zdarma.

 

Kontakt

AXIOM engineering s.r.o.

limbersky@axiomcz.eu

Pernerova 168 Pardubice 53002
IČO : 28855230 DIČ : CZ28855230

Ing. Jan Limberský, MBA
jednatel

Ing. Barbora Šuranská
asistentka jednatele
+420 774 708 869

Vyhledávání

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

AXIOM engineering s.r.o.